Jos on vaikeuksia ymmärtää, miten Venäjällä hallitaan, niin tässä on aika hyvä kuvaus järjestelmästä.
Niin sanottu vallan vertikaali, johon Putinin asema maan johdossa on perustunut, on hänen mukaansa käytännössä klaanijärjestelmä, jota pitää koossa lähinnä saaliin jakaminen.
– Moskovan talouden tyrehtyminen merkitsee koko Kremlin valtapyramidin vaarantumista – ulkomaiset vaikutusverkostot mukaan lukien, Thom sanoo.
Jos katsotaan vain kapeaa aluetta, öljyä ja kaasua Venäjällä, niin se on ollut äärettömän tuottavaa työtä. Vain vähän työntekijöitä on tarvittu pumppaamaan maaperän rikkauksia, jotka on sitten myyty kovaan hintaan. Näistä rahavirroista on suuret provisiot ohjattu pienelle eliitille ja sitten suurelle massalle juuri sen verran että sisäinen rauha säilyy. Näin toimii valtaeliitti myös muissa öljynsuurtuottajamaissa, ehkä Norjaa lukuunottamatta.
Venäjän toipuminen tulee olemaan varmaan nopeaa koska pumpattavaa, kaivettavaa ja kaadettavaa riittää laajassa maassa. Halukkaita ostajiakin varmaan on.