Uutiset:

Ilmoitustaulu mahdollisten ongelmien varalta (wikimedia.org / Etherpad)

Sähköpostia ylläpidolle: kantapaikanherra (at) gmail.com

Main Menu

Keskustelua säästä

Aloittaja Brutto, tammikuu 03, 2019, 06:26:38

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Hippi

Nyt on keksitty otsikko, josta voisi sanoa No shit, Sherlock!  :o

Säässä tapahtuu muutoksia

Jos haluatte tietää missä ja millaisia, niin ehkä jutussa kerrotaan.
Koska nyt on pientä pakkasta ainakin täällä, niin veikkaan, että pian ei ole.
If you see your glass as half empty, pour it in a smaller glass and stop complaining. ❤️

Hippi

^
No kyllä tapahtuu muutoksia edelleenkin. Mahtaako tuo edellä oleva otsikko olla voimassa koko talven, kun tässä mennään siksakkia kaiken aikaa.

Vielä eilen aamulla oli nollakeli ja maa mustana, jos ai lasketa sitä, mihin oli lumikasoja oikein auraamalla tehty. Viime yönä kolmen aikaa oli huolta auraamassa pihaa, kun olin lunta tupruttanut  oikein reippaasti. Aamusella kävin siivoamassa taas aurauksen jätökset oi rappujen edustalta ja aukomassa kinttupolut. Oli muuten aika perkeleellinen viima, kun rakennuksista ei kaikissa kohtaa ollut oikein suojaa. Nyt tuntuu nokka tukkoiselta, kun taisi vähän ärtyä viimasta.

Mutta huominen on vielä pakkasta, ja sen jälkeen taas sulatetaan viikon verran lunta, kun maanantaista alkaen ollaan plussalla ja jopa aurinko saattaa paistaa. No, rapa roiskuu muutaman päivän ajan, kun sulamisvedet lätäköityvät ja autot ajavat niihin ihan estoitta.

Viikon päästä voikin aloittaa kierroksen alusta :D
If you see your glass as half empty, pour it in a smaller glass and stop complaining. ❤️

MrKAT

+78 tunnin lämpöpoikkeama eilinen 15.1. ennuste:



Suomessa asti lämmintä, P-Amerikoissa jääkylmä kieleke. Tämä on "normaalia" sikäli että useimmiten Amerikoissa on kylmää kun meillä lämmintä ja toisinpäin. Kun taas joulukuussa molemmissa olikin lämmintä.
"Kännissä mouhonnut Tomi Immonen teki toisenkin järkyttävän virheen – Tämän takia persu uhriutuu ja syyttää muita" - Sanna Ukkola IL 16.1.25

MrKAT

Edelleen lämmintä tänne 28.1.
"Kännissä mouhonnut Tomi Immonen teki toisenkin järkyttävän virheen – Tämän takia persu uhriutuu ja syyttää muita" - Sanna Ukkola IL 16.1.25

Socrates

Tämä talvi on menetetty etelärannikolla. Yötäpäivää plussaa povataan 10-15 vrk eteenpäin enkä muista ainuttakaan kertaa, että pysyvä lumi ja kantava jää olisi tullut vasta helmikuussa.

Hippi

On tämä talvi kyllä ollut todella kurja, vaikka hiihtolumia en kaipaakaan. Mutta kyllä se kävelijällekin olisi mukavampi liikkua lumisilla teillä ja valoisassa pakkassäässä. Nythän tässä tuntuu olevan marraskuun jatkot menossa.

https://ilmastonmuutos.fi/vaikutukset/lumeton-talvi/

Tuossa on parikin poikkeuksellista talvea mainittu ja itse kyllä vähän ihmettelen, että miten ne on unohtuneet, vaikka aikaa ei ole kulunut paljoakaan. Etenkin tuo 2019-2010 ihmetytti, kun sehän oli ihan äskettäin. Mielestäni kuitenkin on ollut monta ihan hyvää talvea.
If you see your glass as half empty, pour it in a smaller glass and stop complaining. ❤️

Socrates

2019-2020 oli ensimmäinen koronatalvi, tai pikemminkin koronakevät.

Sen muistan ikuisesti, koska ensimmäinen kerta eläessäni, että mökille pääsi koko talven veneellä. Ei mitään jäätä missään. Kerran aiemmin oli ollut hilkulla,,mutta oli sentään viikon jotain sohjoa.

Talvisin on edelleen ajoittain hyvinkin lunta, mutta pitemmät kovat pakkaset ovat täällä historiaa.

a4

Irlannissa ja Islannissa taitaa nyt olla vieläkin huonommat kelit.