Vanhukselle tuli uni silmään.
”Sleepy Joe” Biden oli nukahtaa Glasgow’n ilmastokokouksessaAiemmin G20-kokouksen yhteydessä Biden takelteli suurten maiden kohdalla suurin piirtein näin (ajatuskuplateksti keksitty):
"Huonoja ilmastomaita ovat Venäjä ja Venäjä ja (mikä ...tu sen toisen pahan maan nimi olikaan - aijoo!) Kiina."NBC:n julkaisema kansalaisten arvio Bidenin onnistumista on myös karua luettavaa. Poimin vain yhden mielenkiintoisen luvun: jopa 48% demokraateista on sitä mieltä, että maa on menossa huonoon suuntaan.
https://www.nbcnews.com/politics/meet-the-press/biden-s-job-rating-sinks-42-percent-nbc-news-poll-n1282781Näkisin, että Yhdysvaltojen politiikassa on kolme toisiinsa kietoutuvaa huonoa skenaariota.
A) Biden jatkaa huru-ukkoiluaan ja nimettömät byrokraatit alkavat käyttää valtaa presidentin nimissä.
B) Biden kuukahtaa tai luopuu presidenttiydestä ja tilalle tulee enemmän innokas kuin älykäs Kamala Harris. Sen jälkeen homma voi lähteä täysin käsistä ja ruumiita syntyy.
C) A) tai B) aiheuttaa sen, että republikaanit sittenkin kaivavat Trumpin 2024 presidenttiehdokkaaksi ja todennäköisesti voitokkaasti. Ja mehän tiedämme sen aiheuttavan "enimmäkseen rauhallisia" mielenosoituksia, joissa poltetaan kaupunkien keskustoja.
Koko maailma kuitenkin toivoo vaihtoehtoa D), että Biden jotenkin klaaraa vielä pari vuotta ja suht' täyspäiset ehdokkaat kisaavat 2024 rehdisti valkoisen talon isännyydestä/emännyydestä.