Mikään eläin ei ole auttanut ihmistä niin paljon kuin hevonen. Se on kehollaan puolustanut ratsastajaansa vihollisen keihäiltä ja nuolilta, vienyt tuntemattomiin paikkohin, kantanut ja vetänyt valtavia kuormia helteessä tai pakkasessa ja usein vielä luovuttanut kehonsa eväsleivän makkaraan. Palkaksi sille on annettu ikävät asuinolot, yksinäisyyttä ja huonoa ruokaa. Onneksi sentään terveyden pettäessä armolaukaus.
Nykyisin ei enää ole edes olemassa työntekoon kouliintuneita hevosia, on vain ns. lemmikkejä, joita seisotetaan usein liian pienissä karsinoissa mudassa ja paskassa joka ulottuu nilkkoihin asti. Joitakin käytetään ratsastusharrastukseen, eli istutetaan selkään osaamattomia teinityttöjä tai lihavia keski-ikäisiä jotka sitten kiertävät rinkulaa. Nopeimmat yksilöt valjastetaan kännisten "raviharrastajien" vedonlyöntivälineiksi, kuljetellaan autolla pienissä kopeissa ympäri maata kun halutaan selvittää kuka tänään on tervein ja juoksee pari kilometriä nopeimmin.
Ihminen aiheuttaa valtavia kärsimyksiä, paitsi omalle lajilleen niin myös "rakastamilleen" eläimille. Niitä laitetaan koppeihin ja häkkeihin täysin niille sopimattomiin oloihin, siksikö että pidämme eläimistä?