Ärtymyksen aiheuttajat voi kait karkeasti jakaa kahtia. Ne, joille ei vaan voi mitään ja ne, joille nyt voi edes yrittää tehdä jotain. Ensinmainittuihin pitää sopeutua ja päästä niistä yli. Jälkimmäisiä voi yrittää korjata tavalla tai toisella. Niissäkin voi lopulta tulla tuo sopeutuminen eteen.
Palautteen antamisessakin on hyvä tehdä jo ehdotus, miten tilanne olisi korjattava. Pelkkä ärtymyksen ilmaisu harvoin johtaa mihinkään.
---
Nyt sitten melkein klassikko HAMMASTAHNA!
Nythän enää ei ole samaa ongelmaa kuin ennen, että kumppani puristaisi hammastahnaa jostain käsittämättömästä syystä keskeltä tuubia. Muovituubit ovat olleet oivallinen keksintö ratkaisemaan nuo tuhannet perheriidat purstamisen oikeasta kohdasta.
Muovituubit on tehneet mahdolliseksi nyt yksineläjänkin ärsyyntyä tuubista, tai pikemminkin siitä tahmasta tuubin sisällä. Erään P-kirjaimella alkavan hammastahnamerkin yksi tietty tahna on niin paksua, että sitä täytyy kaikin voimin puristaa tuubista ulos. Siinä isommassa "big size" tuubissa se on vielä vaikeampaa, kun puristuksen painetta ei saa aina suunnattua oikeaan suuntaan, kun tuubista on ehditty käyttää jo jonkin verran.
Ilman muuta tuollainen tahna kannattaa jättää kaupan hyllylle, sillä vaihtoehtoisia tuotteita on runsaasti. Mutta jostain kumman syystä, jota en itsekään ymmärrä, usein haksahdan ostamaan juuri tuota tönkkötahnaa, vaikka miten yritän ostaessani miettiä, mikä se välteltävä tahna on. Päällepäin se ei erotu mitenkään, vaan virheostoksen huomaa vasta ensimmäisen käytön yhteydessä.
Tähänkin on ratkaisu: muistilappu.
Varmaan pitää ostaa pieni minivihko, johon voi kirjoitella ylös tuotteita, joita ei pidä ostaa
