Uutiset:

Ilmoitustaulu mahdollisten ongelmien varalta (wikimedia.org / Etherpad)

Sähköpostia ylläpidolle: kantapaikanherra (at) gmail.com

Main Menu

Vapaata ajattelua yhteiskunnasta, politiikasta ym

Aloittaja MrKAT, helmikuu 07, 2019, 02:57:24

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Karikko

Lainaus käyttäjältä: Hippi - tammikuu 14, 2025, 18:35:32Voin tietysti olla väärässäkin, mutta ei kai grönlantilaiset sitä saarta omista. Ehkä jollain siellä on oma tontti ja varmaan sen voiva jatkossakin pitää, jos suostuu saarelle jäämään.

Juu ei omista. Eivät intiaanitkaan omista amerikan mannerta. iäinen asuminen ei ole omistusta se on vain valloittajan kannalta pieni haitta, mitä niille "abbasseille" pitäisi tehdä- antaa jopa ihmisoikeus.. Eskimointiaanit ovat sitä paitsi hieman epäilyttäviä syövät valaita mursuja ja hylkeitä, joita pitäisi suojella..

Hippi

^
Tuohan on ihan tavallista arkielämän pulmienkin ratkaisussa. Jos jämähtää pohtimaan asiaa, niin joko ratkaisua ei keksi tai sitten löytyy joku rimaa hipova ratkaisu ilman vaihtoehtoja. Sen sijaan, kun lakkaa ajattelemasta ongelmaa ja rentoutuu vaikka nyppimällä kuivuneita lehtiä kukista, niin *PUFF* jostain mieleen pullahtaakin hyvä ja käyttökelpoinen ratkaisu.

Yön yli nukkuminen auttaa myös monesti :)
If you see your glass as half empty, pour it in a smaller glass and stop complaining. ❤️

Karikko


^
Juu lopettaa vain valaiden syömisen ja vaihtaa hylkeet hampurilaisiin ja muuta sellaista. Voi myös lopettaa intiaanina olemisen, se ei ole muutenkaan mikään suositus.

Saamelaisetkin Ryökäleet olivat aikoinaan suomen "oikeita omistajia", mutta onneksi heitä oli aika vähän varsinaisiin Suomalaisiin nähden, tai mitä hämäläisiä he nyt silloin olivatkin- ruotsalaisten kalastajien lisäksi, joita oli pesinyt tuohon länsirannikolle.

ROOSTER

Lainaus käyttäjältä: Hippi - tammikuu 15, 2025, 11:04:27Yön yli nukkuminen auttaa myös monesti :)

Jep. Tämä taitaa olla erityisesti Paavo V:n kayttämä tapa. Vaikeissa asioissa voi vielä illalla saada lisäneuvoja toisilta.

Aamulla neuvot saattavat jo tuntua omilta ideoilta, ihan niinkuin hiihtäessä, saunoessa ja juopotellessa usein käy.
Yleinen mielipide on aina väärässä.

"Yhteiskunta hyötyy traumatisoituneista huippuosaajista, ..."
Valtteri Lindholm

"Mitä vanhemmaksi tulee, sitä vähemmässä arvossa pitää materiaa. Ainoa, mitä mä en myy, on mun sielu." Cecil Hagelstam

Karikko

Lainaus käyttäjältä: ROOSTER - tammikuu 15, 2025, 11:18:32
Lainaus käyttäjältä: Hippi - tammikuu 15, 2025, 11:04:27Yön yli nukkuminen auttaa myös monesti :)

Jep. Tämä taitaa olla erityisesti Paavo V:n kayttämä tapa. Vaikeissa asioissa voi vielä illalla saada lisäneuvoja toisilta.

Aamulla neuvot saattavat jo tuntua omilta ideoilta, ihan niinkuin hiihtäessä, saunoessa ja juopotellessa usein käy.

Juu nukkuminen "putsaa" kuona-aineita aivojen toiminnasta.  Mutta ei se varmaan etnisyyteen vaikuta..

MrKAT

Suomen maineesta maailmalla, tänään bongattuna X:stä:

Emil Elo

Saavuimme tällä viikolla Kanadaan. Rajalla virkamies näki Suomen passin ja hihkaisi "cha cha cha!"
------
Tuomas Enbuske

toi on vielä kovempi kuin newarkin tullimiehen minulle lausuma: "kiitos saavutuksistanne talvisodassa. tervetuloa amerikan yhdysvaltoihin"

teki mieleni sanoa, että en minä sitä yksin tehnyt. mutta sain pidäteltyä.
------
Pertti Niemelainen

afrikassa sentään hoettiin nokia nokia...
"Even if you don't believe in COVID, COVID believes in YOU." - N. J. Gallegos

MrKAT

#2331
Vapauden paradokseja.

  Jotta kaikki uskaltavat liikkua ulkona, osa pitää lukita suljettuihin huoneisiin.
  Jotta kaikki, varsinkin hauraat, uskaltavat/jaksavat puhua netissä vapaasti, osa pitää lukita pois alustalta.
  Jotta kaikki uskaltavat liikkua teillä, osan liikkuminen pitää estää liikennelain, rajoituksin,
    katsastuksin, puhalluksin ja rangaistuksin, korttipakolla jne.
  Jotta kaikki, varsinkin hauraat, uskaltavat syödä vapaasti, tuottajien myyjien vapauksia pitää rajoittaa laein,
    rajoituksin, hygieniapassein ja tarkastuksin.

Vakavimmissa tapauksissa kaikista näissä seurauksena on lukitsemista koppeihin jotta kansanvapaus säilyy.
"Even if you don't believe in COVID, COVID believes in YOU." - N. J. Gallegos

Hippi

Tiputan nyt tänne, kun ei ole enää mitään uutinen, että Stubbia on haastateltu Davosissa. Varmaan näitä lausuntoja on referoitu jo aikaisemmin jossain, mutta käsittääkseni tuossa nyt on koko haastattelu.

"Vapaan ajattelun" osana olkoon tässä nyt mainintani, että tuntuu oudolta, kun Trumpista puhutaan kuin kenestä tahansa presidentistä ja kuin tämä olisi ihan täysipäinen ja vakavasti otettava. Mutta toden totta, noinhan noiden on todellakin tehtävä. Ei liene sopivaa, että pienen liittolaismaan presidentti sanoisi jotain epäkunnioittavaa suuren liittolaismaan presidentistä. On niiden julkisesti oltava kieli keskellä suuta ja yritettävä noukkia niitä positiivisia asioita. varmaan ei nurkan takanakaan ole soveliasta puhua poikkipuolisesti, sillä koskaan ei voi tietää, milloin puheet vuotaa julkisuuteen.

Tässä siis Stubbin haastattelu ja tuossa perässä tuubista kuvaus videosta


https://www.youtube.com/watch?v=LrUtFqcll3I

Finnish President Alexander Stubb discusses the ongoing investigation into underwater cable breaches in the Baltic Sea and NATO presence in the region. Speaking to Bloomberg's Stephanie Flanders, he also talks about the new Donald Trump administration and peace prospects in Ukraine. Stubb speaks on Bloomberg Television at the World Economic Forum's annual meeting in Davos, Switzerland.

00:00 - Alexander Stubb on severed undeground cables in Baltic Sea, investigation ongoing, better control of shadow fleet
02:08 - Finland President on possibility of environmental catastrophe, transport of sanctioned oil on 'decrepit' ships
03:02 - Stubb on Donald Trump's comments on Greenland, US and Finland's foreign policy
04:10 - Finnish President on Trump's administration wanting peace in Middle East, Ukraine
05:10 - Stubb says NATO, Europe should listen to what Donald Trump has to say on defense, 5% spending target
06:34 - Alexander Stubb on Russia-Ukraine war, peace prospects
07:17 - Stubb on China, Xi Jinping's influence on Russia
If you see your glass as half empty, pour it in a smaller glass and stop complaining. ❤️

ROOSTER

Viennin ja tuonnin tasapaino kahden maan välillä on hiukan hassu ajatus.

Esim. joku miljoonan asukkaan maa löytää öljyä jota toiset ostavat halukkaasti. Pitäisikö tämän maan ostaa näiltä kauppakumppaneiltaan hirveät määrät roinaa jotta tasapaino säilyisi? Sehän kuulostaa haaskaukselta.

Minusta kaupan tasapainottaminen väkisin, esim. tulleilla, on pahinta luokkaa kommunismia ja äärivasemmistolaista politiikkaa. Jos tavara ei mene kaupaksi, kyse on kilpailukyvyn puutoksesta.
Yleinen mielipide on aina väärässä.

"Yhteiskunta hyötyy traumatisoituneista huippuosaajista, ..."
Valtteri Lindholm

"Mitä vanhemmaksi tulee, sitä vähemmässä arvossa pitää materiaa. Ainoa, mitä mä en myy, on mun sielu." Cecil Hagelstam

Socrates

Tulleja kauhistellaan, vaikka niitähän on joka puolella. Eivätkö tullien ihmettelijät ole tilanneet mitään EU:n ulkopuolelta?
Hankkikaa salarakas ja laadukas strap-on.

Karikko

Lainaus käyttäjältä: ROOSTER - helmikuu 04, 2025, 09:47:59Viennin ja tuonnin tasapaino kahden maan välillä on hiukan hassu ajatus.

Esim. joku miljoonan asukkaan maa löytää öljyä jota toiset ostavat halukkaasti. Pitäisikö tämän maan ostaa näiltä kauppakumppaneiltaan hirveät määrät roinaa jotta tasapaino säilyisi? Sehän kuulostaa haaskaukselta.

"Pitäisi" ja niin ne tekevätkin, mutta sijoittavat myös kykyjensä mukaisesti varojaan niihin maihin, jotka sitä öljyä ostavat.  Kalliita aseita kannattaa myös ostaa, että säilyy hyvät välit maailman mahtaviin.

Kaikelle kansalle sitä varallisuutta ei toki anneta, eliitin kuten esimerkiksi- saudien maassa rikkauksia menee vähintään puolet pienelle osalle väestölle jotka ovat vallassa.

Hippi

#2336
Vaikka sen periaatteessa tietää, niin onhan tuo nyt aika hätkähdyttävän näköinen kartalla.

If you see your glass as half empty, pour it in a smaller glass and stop complaining. ❤️

Hayabusa

^
Onko meidän pressa sitten Trump vai Putin?  :o
An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur

Kopek

Kirjoitin Googleen kysymykseni, "miten saa liikennevakuutuksen katkeamaan myymättä tai romuttamatta autoa".

Kuvittelin, että kysymys veisi jonnekin Suomi24 palstalle tai muuhun keskusteluun, jossa pohdittaisiin tätä asiaa, ja joku ehkä tietäisi ratkaisunkin.

Mutta mitä vielä. Näkyviin tuli uhkakirjoituksia, joiden sanoma oli, että tämähän ei jätkä onnistu, älä edes kuvittele, olet meidän julman kiristyksemme kohde maailmankaikkeuden loppuun asti.

Masentaa maksaa ikuista liikennevakuutusta autosta, vaikka sitä ei enää olisi edes olemassa.

Vakuutusyhtiöt ovat mafiaakin julmempia laillistettua rikollisjärjestöjä. En ihmettele, että Yhdysvalloissa vakuutuspomon teloittanut tyyppi sai ihmisiltä myötätuntoa osakseen.

Karikko

Lainaus käyttäjältä: Kopek - helmikuu 12, 2025, 15:10:46Masentaa maksaa ikuista liikennevakuutusta autosta, vaikka sitä ei enää olisi edes olemassa.

Vakuutusyhtiöt ovat mafiaakin julmempia laillistettua rikollisjärjestöjä. En ihmettele, että Yhdysvalloissa vakuutuspomon teloittanut tyyppi sai ihmisiltä myötätuntoa osakseen.

Onhan niillä laitoksilla "laillinen oikeus" periä vakuutusta, jos se on voimassa.

Sen voi kuitenkin keskeyttää ilmoittamalla tilapäisen käytöstä poiston trafinn sivuilla. Silloin ei peritä vakuutustakaan yleensä.
 Lopulliseen poistaa vaaditaan kyllä romutus, tai myynti.

 

Vakuutusfirmat ovat kyllä hyviä korvaamaan joskus vahinkoja, mutta myös eteviä lopettamaan korvauksia, jos löytävät pienenkin porsaanreiän ehdoista joita itse ovat kehittäneet.