Täysin harhaanjohtava juttu. Ensinnäkin, ruokavalion kalleimmat osat on itse tuotettu: marjat, sienet, kala. Toisekseen, viikon ruoka kahdelle ihmiselle onkin näköjään parin päivän ruoka kahdelle pikkulinnulle. Itse söisin tuon määrän melkein yhdeltä istumalta.
Jos oikeasti lähdetään säästölinjalle ja vieläpä niin, että kaikki on kannettava kaupasta, ruoka on aika tylsää, joskin hyvinkin ravitsevaa. Keitettyä perunaa ja kaurapuuroa bulkkina ja päälle sitten mihin ikinä budjetti taipuu. Esimerkiksi kaalia ja porkkanaa. Muutama kananmuna jos on oikein rahoissaan.
Edit: Laskin äkkiä n. 20 euron ruokavalion kahdelle aikuiselle ihmiselle viikoksi:
10,0 Perunoita 3kg/pv
3,0 Kaurapuuroa 2pkt/vk
3,0 Kaalia
2,0 Porkkanoita
2,0 Kananmunia 2kpl/pv
Tuolla pitäisi pystyä jo fyysiseen työhön ja urheiluunkin tarvittaessa. Mitään ei tarvitse löytyä kaapista, mutta suola ja sokeri voisivat olla ihan kiva lisä tuohon jos sattuu nurkista löytymään. Ei tuolla budjetilla valmistella kivoja intialaisia herkkuja, mutta tiellä pitäisi pysyä.
ps. pitäisikö otsikko korjata?