Mamukopla kiilaa jonossa, suvakkihuora osoittaa ymmärtämystä, poliisi hakkaa..
https://yle.fi/uutiset/3-10612276
Kohtuuttomassa kännissä kasvaa helposti kaikenlaisten tapahtumien dramaattisuus, ja varsinkin tietynlaisessa turhautuneessa jurrissa näkee aika usein sitä, että joku näkee tilanteen tosi kapeasti, alkaa vaatimaan oikeutta ja rähjäämään, eikä millään voi käsittää itse aiheuttavansa suurimman vaaran ja häiriön.
Vastaavaa tapahtuu tosi paljon ja yleensä se on harmitonta. Joku aika sitten klubikeikalla joku hieman vanhempi naisihminen istui pöydässä aika lähellä bändiä ja lavaa. Keikan jo alettua paikalle joukko ehkä espanjalaistaustaisia korkeakouluvaihtareita. Muuallakin olisi ollut tilaa, mutta he jäivät seisomaan juuri niin, ettei kyseinen nainen tai muukaan pöytäseurue enää nähnyt lavalle niin kuin olivat ajatelleet. Nainen alkoi jossain vaiheessa paheksua tätä enemmän ja enemmän. Lopulta hän kävi humalaisesti ja kömpelösti repimässä espanjalaista tyttöä sivuun, joka puolestaan oli tilanteesta peloissaan ja hämmentynyt.
Siinä näki, että suomalainen nainen oli mielestään tilanteessa topakkana ja tiesi, miten olisi pitänyt käyttäytyä. Ulkopuolelta ja ilman alkoholia katsoen hänen toimintansa käytöksensä oli kuitenkin rumaa. Näytti siltä, että alkoholin takia hänen kokemansa vääryys tilanteessa paisui omassa päässä liian suureen mittaan, ja ne toimet johon hän sitten ryhtyi, olivat kömpelöitä ja asiattomia. Näin minusta, vaikkei hän siinä lähtökohtaisesti täysin väärässä ollutkaan, että tämä vaihtariporukka näytti asettuvan vähän huonoon paikkaan.
Ehkä ärsyttävän pitkä selostus, mutta minusta poliisin keissi kuulostaa samantapaiselta. Selvempänä hän olisi ehkä pystynyt toimimaan tilanteessa jollain hyödyllisellä tavalla, nyt vain pahensi sitä aivan kaikkien kannalta ja päätyi pahoinpitelemään täysin sivullista henkilöä.
Siinä olisi voinut keskustella siitä, että kuka nyt ottaa minkäkin taksin ja miksi. Samalla tavalla olisi voinut puhua niille vaihtareille ja keksiä siihen jotain ratkaisua. Ehkä se ei harmita, että he seisovat siinä, jos se on kaikkien kesken sovittu. Mutta näissä jutuissa viina hämärtää täysin harkintakyvyn siitä, minkälaisessa tilanteessa voimakeinoihin siirtyminen tai kova haukkuminen on paikallaan.
Minua ainakin hävetti helvetisti sen naisen puolesta, kun siinä paljastui se, miten etuoikeutettuna se tuntui pitävän itseään. Vähän sama jossain taksijonossa. Jos otat siinä sellaisen asenteen, että ulkomaalaiset ovat ne kaiken pilaavat idiootit, jotka eivät osaa käyttäytyä, kiihdyt ja rupeat mylvien kouluttamaan, hups kun se voikin näyttää jostain toisesta vähän erilaiselta.