Uutiset:

Ilmoitustaulu mahdollisten ongelmien varalta (wikimedia.org / Etherpad)

Sähköpostia ylläpidolle: kantapaikanherra (at) gmail.com

Main Menu

Uutisia maailmalta ja Suomesta

Aloittaja Jaska, tammikuu 06, 2019, 22:02:57

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 2 Vieraat katselee tätä aihetta.

ROOSTER

Älä tilaa Yango-taksia jollei ole varmasti rahaa maksaa, pikaisesti.

LainaaYango-kuski puukotti asiakastaan Espoossa – oikeus ei uskonut selityksiä
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yango-kuski-puukotti-asiakastaan-espoossa-oikeus-ei-uskonut-selityksia/8952474
Yleinen mielipide on aina väärässä.

"Yhteiskunta hyötyy traumatisoituneista huippuosaajista, ..."
Valtteri Lindholm

"Mitä vanhemmaksi tulee, sitä vähemmässä arvossa pitää materiaa. Ainoa, mitä mä en myy, on mun sielu." Cecil Hagelstam

Hippi

Lainaus käyttäjältä: Kopek - kesäkuu 05, 2024, 15:54:49Vauva näyttää mustan ja valkoisen henkilön jälkeläiseltä.

Olisiko valkoihoinen nainen harrastanut intiimejä puuhia mustaihoisen miehen kanssa..........

Toinen vaihtoehto on käänteinen, eli mustaihoinen nainen on synnyttänyt lapsen,............

Kolmas vaihtoehto on, että vanhempien värillä ei ole asian kanssa mitään tekemistä asian kanssa, vaan ihmisen elämänhallinta on pitkään, vuosikausia, ollut hukassa pahanlaisesti. Käsitin, että ne pari aikaisemmin löytynyttä lastakin olisi saman naisen lapsia, kun nämä oli dna-testillä todettu sisaruksiksi.
If you see your glass as half empty, pour it in a smaller glass and stop complaining. ❤️

Hayabusa

Lainaus käyttäjältä: ROOSTER - kesäkuu 05, 2024, 16:15:25Älä tilaa Yango-taksia jollei ole varmasti rahaa maksaa, pikaisesti.

LainaaYango-kuski puukotti asiakastaan Espoossa – oikeus ei uskonut selityksiä
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yango-kuski-puukotti-asiakastaan-espoossa-oikeus-ei-uskonut-selityksia/8952474

Tällaisia uutisia lukiessa muistelen aina kaiholla ensimmäisen ns. oikean työpaikkani käyttämää vakiotaksiautoilijaa. Hän haki, vei, toi ja toimi kuriina milloin minnekin. Soitto ja homma hoitui.
An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur

Kopek

Yle uutiset:

Rikosepäilyt

Kolmikkoa epäillään turvallisuussalaisuuden paljastamisesta – KRP:n esitutkinta on valmistunut
Ylen tietojen mukaan kyse on kartoista, joihin on tarkasti merkitty muun muassa Itä- ja Länsi-Suomen tunneleita, sähköasemia, linkkimastoja ja muuntamoita.

– Epäillyt henkilöt ovat suomalaisia siviilihenkilöitä. He ovat olleet vangittuina keväällä 2023 ja sittemmin vapautuneet

Ylen tietojen mukaan teosta epäillään kolmea Pohjois-Suomessa asuvaa henkilöä.

Kaikki epäillyt olivat ehdolla viime eduskuntavaaleissa, mutta eivät tulleet valituiksi.


https://yle.fi/a/74-20092692

---

Natsi-Suomi on Valko-Venäjän tiellä, kun somejutuista joutuu vankilaan. Vai poliittisia vankejako nämä tyypit ovat olleet?

Mitä ihmeen salaisia tietoja nuo uutisessa mainitut ovat? Eikö Venäjällä muka tiedetä Suomen tunnelit ja linkkimastot ilman harrastelijoiden julkaisemia blogitietoja. Venäjällä on luultavasti tarkat piirustuksetkin tämän tyyppisistä kohteista. Onhan Venäjän/Neuvostoliiton tiedustelusysteemi vakoillut Suomea jo yli sadan vuoden ajan.

Oikeasti salaista tietoa on sellainen, joka on kerrottu joillekin valituille henkilöille salassapitovelvoitteen sitomana. Tällaisen julkaisemisen voisi ajatella olevan lainvastaista. Mutta jos kerää tietoa julkisista kartoista ja yleisessä tiedossa olevista rakennuksista ja rakennelmista, miten tieto voi olla salaista.

Tietoa yhdistämällä tietysti saadaan aikaan kokonaisuus (ja siitä kai tässä jutussa on kyse), joka ei ole yhtä julkista kuin yksittäiset kohteet, mutta eikö Venäjän tiedustelu muka myös osaisi koota tämän tyyppistä tietoa.

Neuvostoliitossa julkaistiin ennen vuoden 1939 hyökkäystä sotilastarkoituksiin ohjeita siitä, mitä Suomessa on odotettavissa, kun sinne mennään. Eikö nykyisellä Venäjän armeijalla muka olisi samanlaista tietoa. Tietenkin sillä on. Ja nykyiset opaskirjat ovat tarkempia, koska tietoa on helpompi kerätä, ja aikaa sen keräämiseen on ollut enemmän. Kyllä Venäjällä Suomen tunnelit ja muuntajat ja linkkimastot tiedetään.

Tästäkin opuksesta on todennäköisesti otettu täydennettyjä uusintapainoksia jo monta kertaa. Eivät suomalaisten harrastelijoiden somepäivitykset tässä taida paljon vaikuttaa.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Puna-armeijan_marssiopas_Suomeen

Toope

Kopek, tuohan ehkä täyttää maanpetoksen tunnusmerkit?

Hayabusa

^^
^
Normaalisti luotettavien toisen käden tietojen mukaan näillä tunnelilarppaajaveljeksillä on varsin lennokkaat jutut.

Jos seikkailijamme ovat onnistuneet "tunkeutumaan" johonkin salaiseen luolaan, eli löytäneet lukitsemattoman oven käytännössä hylättyyn valtion turvallisuusorganisaation hallinnoimaan maanalaiseen tilaan, niin syytteen perimmäinen syy vaikuttaa olevan viranomaisten julkinen nolaaminen. Jos noilla luolilla on jotain oikeaa käyttöä, niin lukitus ja vartiointi olisi syytä pikinmiten tarkistaa.
An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur

ROOSTER

Kesän tullen on taas kaivattu vastausta puolta kansaa vaivaavaan kysymykseen.

LainaaKysyimme Luonnonvarakeskuksen johtavalta asiantuntijalta Joni Tiaiselta, voiko hauki puraista uimaria peniksestä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/72451f7d-2988-42b3-9f81-cfafaa4eb4ad

Meitä rauhoitellaan.

LainaaTiainen kertoo, että kalahyökkäys kriittiseen paikkaan on mahdollinen, mutta lähinnä vain teoriassa.

Kalojen ihmisiin kohdistamat hyökkäykset ovat Tiaisen mukaan suurin piirtein jokakesäinen ilmiö. Yleensä kala hyökkää esimerkiksi jalkaan tai käteen.

Mitä kylmempi vesi, sitä turvallisempi lähteä uimaan, näin voisi päätellä.

Ei luonnonvesissäuimisen pelko ole pelkästään miesten ongelma. Tunsin kerran tytön joka ei uskaltanut uida alasti koska pelkäsi pikkukaloja.
Yleinen mielipide on aina väärässä.

"Yhteiskunta hyötyy traumatisoituneista huippuosaajista, ..."
Valtteri Lindholm

"Mitä vanhemmaksi tulee, sitä vähemmässä arvossa pitää materiaa. Ainoa, mitä mä en myy, on mun sielu." Cecil Hagelstam

ROOSTER

Säkylässä porattiin maahan reikä.

LainaaAfryn Suomen vesiliiketoiminnan johtaja Reijo Kuivamäki (hehheh ROOSTER huom.) kertoo, että maaperään oltiin asentamassa noin 20 metrin syvyydessä olevaan paineelliseen pohjaveteen yltävää pohjavesiputkea. Sen avulla oli tarkoitus mitata pohjaveden pinnankorkeutta.

Jokin meni kuitenkin pieleen.

"Syystä tai toisesta vesi alkoi pulputa putken ulkopuolelta."

Sen jälkeen pohjaveden reittiä maan pinnalle on yritetty tukkia tuloksetta yli kahden kuukauden ajan.
https://www.satakunnankansa.fi/satakunta/art-2000010474437.html

Suomi ei ole mikään kuivuudesta kärsivä maa.

Lainaa...tehtyjen mittausten mukaan vettä virtasi pelkästään putkikaivojen kautta noin 6 500 kuution, eli 6,5 miljoonan litran vuorokausivauhtia.

Kun vedenpinta laskee niin maaperäkin sopeutuu.

Lainaa...ei ole kevään ja alkukesän aikana ainakaan jännityksestä ollut puutetta.

"Nurmikenttä on painunut silmämääräisesti arvioiden paikoitellen 15–20 senttiä, pihatie ehkä enemmänkin.

Monenlaista korjausmenetelmää on kokeiltu mutta...

Lainaa"Olemme yrittäneet tukkia sitä myös geopolymeeri-injektoinneilla, mutta sekään ei valitettavasti ole onnistunut", Kuivamäki sanoo.

Geopolymeeri on uretaanin tavoin paisuva aine, jota käytetään muun muassa tällaisten vuotojen tukkimisessa maaperässä.

Painetta on.

LainaaPohjaveden paine on Saarisen mukaan järvenrannassa suuri, koska maasto ja pohjaveden pinta laskee järveä kohti nopeasti. Korkeuseroa havainnollistaa hyvin se, että pohjavedestä täyttyvän Kuninkaanlähteen pinta on yli 9 metriä Köyliönjärven pintaa korkeammalla, vaikka niiden välinen etäisyys on vain noin 250 metriä.

Luultavasti yläpuoliset pohjavedet valuvat järveen ja Kuninkaanlähdekin kuivuu jossain vaiheessa. Tietysti aikaa korjaaviin toimenpiteisiin on vielä. Peukkua vaan reikään, kyllä se siitä.
Yleinen mielipide on aina väärässä.

"Yhteiskunta hyötyy traumatisoituneista huippuosaajista, ..."
Valtteri Lindholm

"Mitä vanhemmaksi tulee, sitä vähemmässä arvossa pitää materiaa. Ainoa, mitä mä en myy, on mun sielu." Cecil Hagelstam

Kopek

Yle Uutiset:

Joel Simeon Hyyppä, 31, saattaa olla Suomen huonoin SM-tason urheilija

Jonkunhan huonoinkin pitää olla. Sisua Hyypällä näyttää ainakin olevan. Ja sitä paitsi "huono" on suhteellinen käsite.

Kyllä tämä "Suomen huonoin"- tyyppi voittaisi  minut kaikissa mahdollisissa lajeissa. Tyyppi opiskelee fysiikkaa ja lääketiedettä, jollaisiin opintoihin minulla ei olisi ollut mitään mahdollisuutta päästä, eli älyä tyypillä riittää. Hän hiihtää 50 kilometrin kilpailuja, kun meikäläisellä taitaisi tulla kestävyyden raja vastaan jo alle puolessa siitä, eikä olisi edes kyse kilpailemisesta. Ja tyypin Cooper-tulos 3560 onnistuisi minulla korkeintaan polkupyörällä myötätuulessa ja alamäessä.

Kaikenlaisia "huonoja" niitä onkin olemassa.

https://yle.fi/a/74-20092598

ROOSTER

On väitetty, että rikkaiden ja eliitin hyvinvointi ikäänkuin valuu alaspäin ja tuottaa ajan myötä hyvää myös heikoimmin pärjääville. Sitä ei ole todistettu mutta ainakin paskamaisuus saadan näin leviämään.

Esimerkki Venäjältä kertoo, että huippueliitin raakalaismaisuus myös tosiaankin valuu alaspäin, suorittavaan portaaseen.

LainaaVenäjää uhkaa "ennennäkemätön mielenterveyden kriisi", kirjoittaa riippumaton Novaja Gazeta-lehti. Ukrainasta palaavat sotilaat kärsivät traumaperäisestä stressihäiriöstä, ja heidän perheensä joutuvat kärsimään lähisuhdeväkivallasta, takautumaepisodeista ja lisääntyneistä päihdeongelmista. Lehti kutsuu tilannetta "tikittäväksi aikapommiksi".
https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/6836883

Yleinen mielipide on aina väärässä.

"Yhteiskunta hyötyy traumatisoituneista huippuosaajista, ..."
Valtteri Lindholm

"Mitä vanhemmaksi tulee, sitä vähemmässä arvossa pitää materiaa. Ainoa, mitä mä en myy, on mun sielu." Cecil Hagelstam

ROOSTER

Veribanaaneja?

LainaaBanaanijätti Chiquita tuomittiin miljoonakorvauksiin terroristijärjestön rahoittamisesta
https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/6837567
Yleinen mielipide on aina väärässä.

"Yhteiskunta hyötyy traumatisoituneista huippuosaajista, ..."
Valtteri Lindholm

"Mitä vanhemmaksi tulee, sitä vähemmässä arvossa pitää materiaa. Ainoa, mitä mä en myy, on mun sielu." Cecil Hagelstam

Toope

Lainaus käyttäjältä: ROOSTER - kesäkuu 11, 2024, 16:40:09Veribanaaneja?

LainaaBanaanijätti Chiquita tuomittiin miljoonakorvauksiin terroristijärjestön rahoittamisesta
https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/6837567
Aika hassua... Bisnestä tuollapäin on vaikeaa tehdä ilman yhteyksiä rikollisiin. Koska valtiot jo itsessään ovat rikollisia. Kuten oppositiotkin...

Kopek

Al Holin terroristiyliopistosta valmistuu uusia ikäluokkia.

Tai ei se nyt virallisesti aivan näin mene, mutta ongelmaa ei voi lakaista maton alle.

CNN: The United Nations and rights groups have long warned of the humanitarian and legal crises facing the children of ISIS fighters, who have been kept in camps and detention facilities in northeastern Syria for years.

Mitä voidaan odottaa ihmiseltä, joka on suljettu ilman omaa syytä vankityrmään alle 15-vuotiaana ja pidetty siellä vuosikaudet. Onko hän kunnon kansalainen, kun portit aikoinaan avataan? Vai onko hän katkeroitunut tyyppi, jonka ISIS saa houkuteltua mukaan terroritoimintaansa?

CNN: According to Amnesty, the estimated 30,000 children currently held in at least 27 detention facilities and two detention camps – Al-Hol and Al-Roj – in northeastern Syria represent the highest concentration of children arbitrarily detained and deprived of their freedom anywhere in the world.

Eri maiden "persut" saavat tämän sotkun vielä naamalleen.

CNN: Gen. Erik Kurilla, head of the US military's Central Command, said in a statement after one of his visits to Al-Hol in 2022 that the camp was "a ticking time bomb."

https://edition.cnn.com/2024/06/11/middleeast/isis-children-detention-syria-intl-cmd/index.html

ROOSTER

Hesarilla paloi sauna, oliko edustajamme hra S. mahdollisesti paikalla?

LainaaHelsingin urheilutalon sauna paloi puolenpäivän aikaan keskiviikkona.
...
Sauna paloi niin pahasti, että se joudutaan Kuutin mukaan uusimaan kokonaan.

Uimahallissa on neljä saunaa: kaksi miedolla lämmöllä olevaa saunaa ja kaksi kuumaa saunaa. Palanut sauna on miesten puolen kuuma sauna.
...
Pukuhuoneisiin lähetetyt uimarit lähtivät pyyhe ympärillään ulos. Palon aikaan urheilutalolla oli noin 50 ihmistä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000010495418.html
Yleinen mielipide on aina väärässä.

"Yhteiskunta hyötyy traumatisoituneista huippuosaajista, ..."
Valtteri Lindholm

"Mitä vanhemmaksi tulee, sitä vähemmässä arvossa pitää materiaa. Ainoa, mitä mä en myy, on mun sielu." Cecil Hagelstam

ROOSTER

Jos aiot rakentaa polttonesteiden jakeluaseman, niin toimi nopeasti. Kysyntää ei enää kauaa ole riittävästi kannattavaan toimintaan.

LainaaOK:n paikallinen toimitusjohtaja Thomas Andersson uskoo myös, että Ruotsin viimeinen uusi perinteinen polttoaineasema on jo rakennettu.

– Kehitys on varsin nopeaa. Ikävintä siinä on, että huoltoasemat suljetaan jo ennen kuin viimeinen bensiiniauto katoaa, Andersson sanoo.
https://www.is.fi/autot/art-2000010493811.html
Yleinen mielipide on aina väärässä.

"Yhteiskunta hyötyy traumatisoituneista huippuosaajista, ..."
Valtteri Lindholm

"Mitä vanhemmaksi tulee, sitä vähemmässä arvossa pitää materiaa. Ainoa, mitä mä en myy, on mun sielu." Cecil Hagelstam